Mai puțină birocrație, mai mult respect pentru cetățeni! Mîndrescu Nicolae, ca deputat și membru în Comisia pentru Transporturi și Infrastructură, susține că prioritatea sa este să contribuie la simplificarea legilor care le fac viața grea românilor.
„Debirocratizăm Codul Rutier: mai multă flexibilitate pentru șoferi!
Astăzi, în cadrul Comisiei pentru Transporturi și Infrastructură, am votat favorabil un proiect de lege, care vine în sprijinul cetățenilor și degrevează instanțele de judecată de procese inutile. Până acum, dacă un șofer contesta în instanță suspendarea permisului, dar ulterior decidea să își accepte sancțiunea și să predea carnetul mai repede, procedura era blocată de birocrație. Trebuia să aștepte luni de zile până la finalizarea definitivă a procesului pentru a putea începe executarea suspendării. Noua modificare legislativă permite renunțarea voluntară la plângere și șoferul poate renunța oricând la procesul început. Predarea imediată a permisului: pe baza unui certificat de grefă, permisul poate fi depus direct la poliție, fără a mai aștepta o hotărâre judecătorească definitivă. Este o măsură firească de bun-simț legislativ, care elimină drumurile inutile și lunile de așteptare din cauza unor proceduri învechite. Continuăm munca în Parlament pentru a tăia hârtiile degeaba și pentru a moderniza România, instituție cu instituție. Vă voi ține la curent cu parcursul acestui proiect până la adoptarea finală”, informează deputatul.