1,991 total views

După ce debutaseră în returul campionatului cu un succes pe propriul teren cu FC Argeş, fotbaliştii de la CS Municipal s-au deplasat pe terenul echipei FCM Târgu Mureş, una dintre candidatele la promovarea în primul eşalon. Elevii lui Alexandru Pelici au pornit cu şansa a doua şi specialiştii dădeau ca sigură o victorie la scor a ardelenilor. Gazdele şi-au respectat statutul de favoriţi în debutul întâlnirii şi au deschis repede scorul. După ce Nkongue a ratat singur cu Botoşer, un alt stranier din teren, Ponosevac, a punctat pentru 1-0 (minutul 11), după o bâlbâială în careul oltenilor. CS Municipal nu a acuzat şocul, a echilibrat partida şi a reuşit să egaleze după aproape o jumătate de oră de joc. În urma unui corner bine executat, Szabo se plasează excelent şi reia simplu din careul mic pentru 1-1 (26). Până la finalul primei reprize meciul a fost animat, cu o sumedenie de ocazii la ambele porţi. Nkongue, Punosevac, Lungu şi Stoica au trecut pe lângă gol şi cele două formaţii au intrat la cabine în egalitate, 1-1. Debutul mitanului secund le-a aparţinut mureşenilor care au forţat revenirea în avantaj pe tabela de marcaj. Apărarea vâlceană a rezistat graţie unui portar în zi mare, Pascal, cel care a avut şi noroc cu bara la şutul din lovitură liberă a lui Punosevac (51). Pe contraatac, Vâlcea a scos maximum şi în minutul 54 Punosevac a încercat să degajeze o minge din careul mic, l-a lovit pe Szabo şi centralul întâlnirii a dictat fără ezitare lovitură de la 11 metri. Stoica a transformat fără emoţii şi CS Municipal reuşea să răstoarne situaţia pe tabela de marcaj. A urmat o nouă perioadă de dominare a fostei formaţii de prim eşalon dar oltenii au rezistat şi au dat lovitura decisivă cu 20 de minute înainte de final. Cruceru i-a furat mingea lui Stere într-un duel unu la unu, a ajuns singur cu portarul advers şi a închis tabela pentru 1-3. Până la final am mai putut consemna numai intrarea pe teren a unui suporter al gazdelor care a alergat preţ de câteva secunde printre fotbalişti. CS Municipal a câştigat trei puncte importante, a urcat pe locul 8 al clasamentului, la şase puncte distanţă de retrogradare şi la nouă de locurile care duc în primul eşalon. Trupa antrenată de timişoreanul Pelici va sta în următoarea rundă a eşalonului secund. Tehnicianul vâlcenilor a declarat la finalul celor 90 de minute că dedică victoria fotbaliştilor accidentaţi şi întregii familii a CSM-ului: “Este o victorie uriaşă pentru noi şi îmi felicit jucătorii. Puţini ne dădeau şanse la Târgu Mureş, dar băieţii şi-au dorit, au muncit foarte mult, sunt mândru de ei. La 1-0, gazdele au avut câteva şanse să facă 2-0 şi să închidă jocul, am avut şi ceva noroc, dar jucătorii au dat totul pe teren şi atunci, chiar dacă mai greşeşti, nu ai cum să nu reuşeşti. Le dedicăm victoria în special lui Vasile, Daouda, care nu au prins lotul,fiind accidentaţi şi lui Tomy (Tomozei), care s-a accidentat azi. Sperăm ca ei să revină cât mai curând pe teren. Este o victorie pentru întreaga familie CSM. dar şi pentru suporteri, care sper să revină lângă echipă. Trebuie să ne vedem lungul nasului, să muncim în continuare, sper să o ţinem tot aşa.” Damila Măciuca a stat pentru a doua etapă consecutivă şi a căzut pe locul 4 al clasamentului, pe podium trecând UTA Arad după succesul la “masa verde” cu Unirea Alba Iulia. Gruparea din sudul judeţului a profitat de pauză şi a jucat un meci amical în faţa clujenilor de la Universitatea, fosta formaţie antrenată de Claudiu Niculescu, actualul antrenor al “verzilor”. Vâlcenii au fost într-un cantonament centralizat la Alba-Iulia, amicalul disputându-se la Făgăraş. Damila a reuşit să se impună cu scorul de 2-0, după golurile marcate de Negruţ (28) şi Voinea (73). Claudiu Niculescu a mizat pe următoarea formulă de joc: Matache- Deaconescu, I.Stoica, Cucui, E.Stoica – Menassel, Bărbulescu – Ad.Popa, Lircă, Codin– Negruţ. Au mai jucat D.Geantă, Samson, Pârvulescu, Smedescu, Ov.Popescu, L.Iordache, Melcea, Iancu. Sâmbătă, Damila Măciuca va debuta pe propriul teren în acest an, gruparea vâlceană urmând să joace la Drăgăşani contra unei echipe care se luptă pentru evitarea retrogradării, FC Maramureş.