Loading

OPINIE! Se ascute cuțitul în partid? Râmnicu Vâlcea a fost joi epicentrul administrativ al țării, însă dincolo de zâmbetele și strângerile de mână protocolare, evenimentul a lăsat la vedere o ruptură uriașă în PSD-ul local. În timp ce primarul Mircia Gutău făcea oficiile de gazdă pentru miniștri și lideri influenți din Oltenia, scaunul șefului Consiliului Județean, Constantin Rădulescu, a rămas gol. O absență care miroase de la o poștă a boicot sau a izolare politică.

Când Asociația Municipiilor din România (AMR) își mută cartierul general în orașul tău, protocolul politic nescris spune că trebuie să fii „la aeroport” sau la ușa sălii, mai ales dacă conduci județul și organizația partidului de guvernământ. Totuși, la adunarea de joi, Rădulescu a preferat să strălucească prin absență. Iar contextul nu a fost deloc unul de neglijat. Pe covorul roșu întins de municipalitate au pășit figuri cu o greutate uriașă din aria puterii actuale: de la Lia Olguța Vasilescu, „bărbatul politic” al Craiovei, până la ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, și secretarii de stat Carmen Moraru și Florin-Alexandru Zaharia.

Gutău capitalizează imaginea, Rădulescu rămâne în offside

Pentru Mircia Gutău, summitul a fost un succes de imagine pe care nu a ezitat să-l taxeze imediat în spațiul public. Edilul a punctat importanța orașului ca partener strategic în atragerea de fonduri și proiecte majore, afișând o armonie perfectă cu oficialii de la București. Însă tocmai această imagine de succes scoate și mai mult în evidență izolarea lui Rădulescu. Pe la colțuri, în culisele evenimentului, zvonurile au început deja să curgă: a fost liderul CJ trecut pe lista neagră și lăsat fără invitație de către tabăra lui Gutău sau Rădulescu a ales deliberat să nu vină, pentru a nu-i juca în scenetă rivalului său local? Deși public cei doi mimează o pace de fațadă, realitatea din teren arată că relațiile dintre Primărie și Consiliul Județean sunt mai reci ca niciodată.

Miza din culise, regionalizarea și banii din PNRR

Absența este cu atât mai greu de justificat cu cât la Vâlcea s-au tranșat teme grele. Olguța Vasilescu a ieșit la atac cu o viziune radicală privind reforma administrativă, cerând practic transformarea județelor în mega-regiuni și desființarea localităților mici – o palmă directă pe obrazul strategiei promovate de Ilie Bolojan. În același timp, ministrul Cseke Attila a bătut cu pumnul în masă privind deblocarea banilor din PNRR, un subiect arzător pentru orice președinte de CJ. Faptul că Rădulescu nu a fost la masă când s-au discutat aceste strategii arată că firele scurte dintre Vâlcea și axa de putere de la Craiova s-ar putea să fie serios tăiate.

 

Distribuie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Raspunde la urmatoarea intrebare inainte de a posta * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.