Loading

…pentru oamenii cu carte. Și uite cum angajații DGASPC Vâlcea ies public cu un „apel de disperare” că nu le alocă Guvernul bani pentru întreținerea pacieților, dar de fapt ei sunt vinovații adevărați de un posibil dezastru.

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Vâlcea a epuizat fondurile alocate și riscă să rămână fără hrană și medicamente dacă Guvernul nu va aloca, la rectificarea bugetară, banii necesari funcționării. Vicepreședintele Consiliului Județean Vâlcea, Adrian Iliescu, cel care are în atribuții DGASPC, emite amenințări fără o susținere reală…

 „Cei care se joacă cu viața oamenilor trebuie să plătească. Nu-și poate permite nimeni să se joace cu viețile celor care sunt în suferință, cu viețile bătrânilor și ale copiilor cu probleme de sănătate. Consiliul Județean Vâlcea și-a făcut datoria, iar restul trebuie să vină de la Guvern. Cei care nu vor aloca banii se vor face vinovați pentru ceea ce se va întâmpla cu acești beneficiari”…

Cheltuieli lunare cu un pacient – 15.500 lei

Doamna Dăncilă a semnat un tratat internațional prin care România se angaja că până în 2026 , 40% dintre pacienții din centrele DGASPC să meargă în familiile Asistenților Personali Profesioniști unde să fie îngrijiți și să locuiască  … județul Alba aproape a desființat centrele DGASPC unde cheltuielile pe lună/pacient erau de 15.500 lei, acum plătește doar 6000 lei/lună/pacient. Județul Vâlcea a reușit să încredințeze doar 4 pacienți în 5 ani, la care plătește doar 5800 lei/ lună/pacient, din peste 1100 de pacienți instituționalizați. Dacă și județul Vâlcea îndeplinea angajamentul României de dezinstituționalizare a pacienților acum aveam nevoie de 58 de milioane lei buget și nu 134 milioane lei, o economie de 76 milioane de lei, dar Consiliul Județean este condus strălucit spre faliment nu spre reziliență.…”, ne transmite cineva din interior care, iată, cunoaște realitatea.

Se pare că președintele CJVL, Constantin Rădulescu, a selectat domeniile pe care nu le finanțează, printre care și asistența socială, iar acum forțează cererea de bani de la Ministerul Muncii, „uitând”, și el și conducerea DGASPC, de strategia națională de dezinstituționalizare care are ca obiectiv general creșterea numărului persoanelor adulte cu dizabilități care reușesc să trăiască independent, beneficiind atât de servicii de sprijin particularizate conform nevoilor individuale cât și de serviciile destinate populației generale, într-o comunitate incluzivă și rezilientă. Cadrul legal este determinat de HG 1543/2022, Ordinul 359/2023, Ordinul 304/2024, etc.

Mai mult, indicatorii-cheie de performanţă ai politicii publice privind procesul de dezinstituţionalizare şi de prevenire a instituţionalizării persoanelor adulte cu dizabilităţi stabiliți prin Lege sunt:

  • procentul de 32%, cu care se reduce la nivel naţional, până la 30 iunie 2026, numărul persoanelor adulte cu dizabilităţi instituţionalizate din numărul total de persoane asistate în cadrul sistemului rezidenţial la sfârşitul anului 2020;

  • procentul de 10% cu care se reduce la nivel naţional, în perioada 1 iulie 2026-31 decembrie 2030, numărul persoanelor adulte cu dizabilităţi instituţionalizate din numărul total de persoane asistate în cadrul sistemului rezidenţial la data de 30 iunie 2026.

Ce a urmărit conducerea DGASPC? Nimic! Ne spune asta chiar cititorul nostru care ne asigură că DGASPC Vâlcea a reușit să încredințeze doar 4 (patru) pacienți în 5 ani!!! Cei pe care îi vedeți în clipul video afișat sunt doar niște marionete administrative care, crezând că dacă se adresează plevei (oamenii fără carte!), câștigă capital politic pentru Rădulescu. Parcă îi aud cum spun: „hai că ieșin noi și facem un apel disperat că guvernul nu ne dă bani pentru acești oameni bătuți de soartă, că ei oricum nu au habar de ce nu ne dă guvernul bani și pe noi ne cred”….

Indivizii vorbitori de „limbi străine”, să nu spunem altfel, sunt doar niște membri de partid cu funcții bine plătite din banii contribuabililor pe care încearcă să-i prostească cu informații eronate și lipsite de esență. Mai mult, Marius Mărgărita, „directorul” general al DGASPC nu apare în clipul disperării cu o concluzie privind acest disconfort administrativ. Rădulescu nu a remis presei un comunicat cu privire la „dezastrul” în care ar urma să ajungă DGASPC Vâlcea. Cu toate astea, Iliescu Adrian – vicepreședinte CJ Vâlcea, Cristian Dima – șef centru DGASPC,  Alina Lupu – șef serviciu DGASPC, au ieșit public total aiurea, în contextul în care dacă pacienții instituționalizați rămân fără mâncare și medicamente se datorează lor și nu guvernului. Mai sus am explicat pe scurt ce trebuia să facă DGASPC și nu a făcut.

Am căutat pe site-ul CJVL, la secțiunea ședințe, și nu am găsit nici un proiect de hotărâre privind inițierea la nivelul județului Vâlcea a planurilor de dezinstituționalizare a centrelor rezidențiale pentru persoanele adulte cu dizabilități, subordonate DGASPC Vâlcea, cum alte județe au întocmit și aprobat din 2024. Sunt mai multe județe care mai au puțin și desființează centrele DGASPC, așa cum tratatul internațional o cere.

În loc de concluzii,

Rădulescu a început să-și scoată „muncitorii” pe sticlă și nu e nimic rău în asta, dar nu a prevăzut și efectul administrativ care tinde să se ducă în jos cu astfel de vorbitori de …r…

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise. Publicația „Timpul de Vâlcea” pune la dispoziția persoanelor interesate dreptul la replică prin intermediul următorului email: timpuldevalcea@yahoo.ro

Distribuie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Raspunde la urmatoarea intrebare inainte de a posta * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.