![]()
Vineri, 26 septembrie 2025, autoritatea administrativă care guvernează municipiul Râmnicu Vâlcea – Consiliul Local Municipal – cu atribuții în organizarea și dezvoltarea economico-socială, dar și administrarea domeniului public și privat al orașului, a luat parte la ședința ordinară a lunii.
Pe ordinea de zi s-au regăsit rectificări bugetare, finanțare pentru SCM, proiecte pentru continuarea investițiilor sau noi investiții, pentru educație și cultură, etc. Alte proiecte au vizat prelungirea unor concesiuni pentru terenuri aflate în proprietatea municipiului ori completarea listei locurilor de parcare cu plată. Însă, cel mai important punct de pe ordinea de zi, pentru primarul Mircia Gutău, care a vizat o expropiere de teren în zona Știrbei Vodă – baza sportivă Oltchim, nu a trecut! Despre această propunere nevalidată, consilierul local Dobre Victor, ca de fiecare dată, a expus public motivul pentru care proiectul nu a putut primi un vot „pentru”. Mai mult, acesta susține că pe lângă faptul că au lipsit 3 consilieri, votul a picat prin decizia consilierilor AUR, care nu au considerat oportun proiectul de expropiere propus de Gutău.
„Pentru prima dată în acest mandat, un proiect nu a trecut de vot (a contribuit lipsa a 3 consilieri de la ședință și decizia oarecum surprinzătoare a colegilor din AUR, de a lua și ei o dată atitudine în fața unor proiecte controversate). Ne-am opus unei exproprieri de terenuri care face obiectul unui litigiu între proprietari și Primărie. Proiectul prevedea construirea unui drum de acces spre noile blocuri ANL, care ar traversa baza sportivă Oltchim – afectând direct siguranța copiilor ce folosesc terenurile. Argumentele noastre:
-
Există deja un drum mai scurt și logic prin Știrbei Vodă;
• Noul drum ar încurca grav activitatea bazei sportive;
• Lipsa de transparență: la cererea de explicații privind costurile și oportunitatea proiectului, ni s-a răspuns evaziv, fără dovezi”
https://www.youtube.com/watch?v=zlY4WcOyCI8

