40 total views

Echipa de handbal feminin a României a obţinut o nouă victorie categoria în grupa D a Campionatului Mondial, scor 32-13, în faţa Australiei.

foto/gsp.ro

Fetele lui Gheorghe Tadici au profitat din plin de valoarea mai scăzută a adversarului, iar după doar nouă minute de joc tabela sălii din Novi Sad indica scorul 5-0.

Diferenţa netă de valoare dintre cele două echipe a făcut ca româncele să traiască fără emoţii meciul. Perianu şi Ada Nechita au fost protagonistele primei părţi, cu 4 respectiv 3 goluri, în timp ce australiencele au contat doar prin două jucătoare: Bentiwtch şi Potocki.

La pauză, România a intrat cu un avantaj de nouă goluri (16-7), deşi după desfăşurarea jocului diferenţa putea fi mult mai mare.

Australiencele au căzut complet după pauză, astfel că după un sfert de oră fetele noastre aveau deja un avantaj de 15 goluri (24-9).

Pe final de meci, tricolorele au depăşit cu mult obiectivul stabilit şi au încheiat cu scorul de 32-13, golaverajul creat ducându-ne pe primul loc în grupa D.

Marcatoarele României: Ciuculete – 7 goluri, Pârvut (5), Buceschi (5), Perianu (4), Nechita (3), Dincă, Pintea, Ţăcălie şi Marin (cate 2).