![]()
Cine mai stinge lumina în Râmnic? Dacă plânsul unei pensionare nu a fost suficient pentru a trezi empatia oficialilor care se pozează pe șantiere, poate cifrele reci ale realității economice o vor face. În timp ce domnul Rădulescu ne promite „motoare termice” pentru viitor, prezentul ne lovește cu un anunț devastator: Chimcomplex aplică „Scenariul 3”. Ce înseamnă asta pentru Râmnicu Vâlcea, începând cu aprilie 2026? Înseamnă oprirea secțiilor energo-intensive și, implicit, disponibilizarea a sute, poate mii de oameni pe verticală și orizontală. Patronul Ștefan Vuza a fost clar: statul român a eșuat în a sprijini industria, iar mediul de afaceri a devenit impredictibil. Întrebarea de un milion de puncte (sau de 1.200 de lei):
2026-03-11

